
Wyciszanie pokoju dziennego
Kupno własnego mieszkania to wielkie marzenie wielu z nas. Kiedy jednak uda nam się je zrealizować, bardzo często pojawia się pewne rozczarowanie. Przede wszystkim okazuje się, że takie mieszkanie wcale nie będzie dla nas oazą ciszy i spokoju. Przeciwnie, hałasy dobiegające ze świata zewnętrznego oraz zza ścian sprawiają, że nawet wymarzone mieszkanie może okazać się bardzo głośne.
Koniec końców nie mamy żadnego miejsca, w którym moglibyśmy się zaszyć i nieco odciąć od zgiełku miasta, co oczywiście nie sprzyja naszemu dobremu samopoczuciu. Mało tego – spory dyskomfort może powodować świadomość, że inni także słyszą wszystkie nasze czynności.
Zobacz również meble dziecięce firmy dedekids.pl
Nie należy jednak się poddawać, bowiem istnieje wiele sposobów na skuteczne wyciszenie swojego mieszkania. Stosując kilka prostych i niezbyt kosztownych metod można znacznie poprawić swoje warunki akustyczne i zapewnić sobie dodatkowy komfort. Najważniejszym miejscem, w którym warto zadbać o odpowiednie wytłumienie jest pokój dzienny. To właśnie tutaj koncentruje się nasze życie codzienne i to tutaj chcemy cieszyć się ciszą i spokojem.
Unikaj zbyt dużych przestrzeni
We współczesnej aranżacji wnętrz dominuje minimalizm. Staramy się stosować jak najmniej elementów wyposażenia, mebli i ozdób. Taki styl może oczywiście podobać się wielu ludziom, ale niestety – nie sprzyja on dobrej akustyce. Jest to oczywiste, że w pomieszczeniu które nie jest wystarczająco wypełnione powstaje echo. Wystarczy wejść do pustego pokoju w czasie remontu czy nawet zwykłego przemeblowania, kiedy wynosimy z niego kilka elementów i cokolwiek powiedzieć. Od razu poczujemy, jak dźwięk naszej mowy odbija się od pustych ścian, powodując efekt pogłosu.
Samo zagracenie pomieszczenia na siłę jak największą ilością sprzętów nie rozwiąże jednak problemu. Trzeba postarać się o to, aby były one wykonane z odpowiednich materiałów. Warto zwracać na to uwagę również w czasie wybierania materiałów wykończeniowych do takiego pomieszczenia. Chodzi o to, aby wybierać te z jak najwyższym współczynnikiem pochłaniania dźwięków.
Dobre w pochłanianiu dźwięków jest drewno, korek czy różnego rodzaju tekstylia. Źle na akustykę w pomieszczeniu wpływa natomiast szkło, elementy metalowe oraz kamienne. Obecność dużych, płaskich powierzchni też nie jest wskazana. Dobrym pomysłem będzie zatem zasłonienie okien grubymi zasłonami i położenie na podłodze dywanu. Na rynku dostępne są też specjalne panele i tapety akustyczne. Wszystkie te rzeczy z jednej strony będą stanowiły ciekawy element wystroju takiego pomieszczenia, a z drugiej znacznie zwiększą nasz komfort.
Izolacja dźwiękowa
To, czy dźwięk można łatwo tłumić jest w dużym stopniu uzależniony od jego częstotliwości. Mniejsze problemy sprawiają tu wysokie dźwięki, które są pochłaniane przez wiele materiałów. Trudniejsze zadanie będziemy mieli z niższymi dźwiękami, czyli z basami. Te są znacznie gorzej pochłaniane przez poszczególne materiały. Jeśli zatem chcemy przy nich osiągnąć naprawdę zadowalające efekty, to będziemy musieli wydać sporo pieniędzy na izolację. Dobrym rozwiązaniem będzie tu specjalny monitor akustyczny, ustawiony na osobnym stelażu. Zajmuje to jednak sporo miejsca w pomieszczeniu i może nieco kosztować.
Nie osiągniesz wszystkiego
Niestety, całkowite wytłumienie swojego mieszkania bez wkładania w to naprawdę wielkich pieniędzy jest praktycznie niemożliwe. Można zastosować kilka tanich i prostych metod, które na pewno znacznie zwiększą nasz komfort w mieszkaniu. Niemniej jednak do niektórych dźwięków będziemy musieli zwyczajnie się przyzwyczaić.