
ABC izolacji akustycznej cz II
Wyciszenie ścian
Jednym z najbardziej skutecznym rozwiązaniem w zakresie podnoszenia izolacyjności ścian jest po prostu wymurowanie dodatykowej ściany. Taka ściana jest oczywiście cieńsza, niż ściana pierwotna oraz oddzielona od niej warstwą materiału tłumiącego. Jak wspominano, jest to jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań, jednak jego wadą są wysokie koszty. Ponadto, w wielu przypadkach(na przykład w przypadku mieszkań starego budownictwa) wymurowanie dodatkowej ściany będzie technicznie niemożliwe.
Mniej skomplikowanym wariantem tego rozwiązanie jest stworzenie prowizorycznej ścianki izolującej wykonanej na przykład z płyty kartonowo gipsowej lub płyty gipsowo-wiórowej(materiał tłumiący służy w tym wypadku jako podkład). Wadą tego rozwiązania jest jednak dość wysoka podatność na deformację, tj. rozszczelnienie w wyniku działania czynników zewnętrznych, na przykład drgań w przypadku głośnego słuchania muzyki w pomieszczeniu. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, należy zadbać o to, aby płyty zostały zamontowane w sposób naprawdę profesjonalny, co pozwoli im zachować szczelność oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Na podobnym pomyśle, co wymienione powyżej rozwiązania, opierają się również gotowe systemy izolacyjne oferowane przez firmy zajmujące się profesjonalną adaptacją akustyczną pomieszczeń mieszkalnych. Tego rodzaju rozwiązania przeważnie cechują się dość skomplikowaną konstrukcją, składającą się z kilku warstw materiałów, i raczej niemożliwą do samodzielnego wykonania. Nie trzeba również dodawać, że korzystanie z usług firm zajmujących się profesjonalną adaptacją akustyczną pomieszczeń nie należy do rozwiązań tanich.
Poza tym, warto wymienić również materiały izolacyjne sprzedawane w sklepach budowlanych. Przeważnie kupujemy je w postaci płyt albo rolek. Od typowych materiałów tłumiących odróżnia je to, że są ciężkie i znacznie gęstsze. W przypadku części z nich aplikuje się je na ścianę jako coś w rodzaju podkładu, na którym można następnie dokonać malowania lub tapetowania. Można również użyć materiałów izolacyjnych jako podkładu pod płyty gispowe, co oczywiście jeszcze dodatkowo zwiększa izolacyjność pomieszczenia.
Kolejne rozwiązanie, które cechuje się stosunkowo niskimi kosztami(ale również niską efektywnością), jest mocowanie płyt kartonowo-gipsowych lub gipsowo-wiórowych bezpośrednio do ściany. Należy jednak liczyć się z tym, że w ten sposób podniesiemy izolację akustyczną pomieszczenia co najwyżej o kilkanaście procent. Tym niemniej, jest to rozwiązanie tanie i łatwe w wykonaniu, co w wielu przypadkach niewątpliwie może stanowić istotną zaletę.
Wyciszenie sufitu
Kolejne z mobilnych choć niezbyt efektywnych rozwiązań to bezpośrednie pokrycie ściany materiałami o właściwościach tłumiących, takimi jak na przykład wszelkiego rodzaju gąbki, waty lub wełny. Drugą opcją są tzw. sufity podwieszone. Podobnie jak w przypadku montażu płyt izolacyjnych bezpośrednio ścian, również tutaj ograniczenie hałasu, jakie możemy osiągnąć, będzie co najwyżej kilkunastoprocentowe. Zupełnie nieskuteczny rozwiązaniem są zaś takie metody, jak boazeria czy płyty drewniane, nie wspominając już o wykładaniu ściany kartonami do jajek, co nadal jest dość często spotykaną praktyką.
W przypadku, gdzie konieczne jest uzyskanie naprawdę wysokiego poziomu izolacyjności, najczęściej używa się profesjonalnych konstrukcji typu pudełko w pudełku. Mówiąc najkrócej, metoda ta polega na szczelnym, dokładnym obudowanie całego pokoju wysokiej jakości warstwą izolującą w postaci dodatkowej ściany. Nie można przy tym zapomnieć również o efektywnej izolacji sufitu oraz podłogi. Rzecz jasna, ta metoda wymaga naprawdę dużych nakładów finansowych a ponadto jest skomplikowana w montażu, dlatego w praktyce stosuje się ją głównie w przypadku pomieszczeń użytkowych, takich jak na przykład studia nagraniowe.
Wyciszenie mieszkania
Mówiąc o podniesieniu izolacyjności mieszkania nie można zapomnieć również o redukcji hałasu u źródła. Jest to szczególnie skuteczne w tych wypadkach, gdy mamy do czynienia ze stałym źródłem hałasu w pobliżu naszego mieszkania (na przykład pies sąsiada lub jego małe dziecko). W takim wypadku warto porozmawiać z sąsiadem o wytłumieniu pomieszczeń w jego mieszkaniu.
Jest to niezwykła skuteczna metoda na ograniczenia nasilenia hałasu. Bezpośrednia izolacja źródła hałasu jest metodą znaną na przykład z konstrukcji silników samochodowych, które są montowane na tłumiących poduszkach i jeszcze dodatkowo wytłumiane przy pomocy specjalnych płyt. Dzięki temu producenci samochodów są w stanie ograniczyć stopień hałasu, związanego z pracą silnika, nawet o kilkadziesiąt procent. Kiedy więc jest to tylko możliwe, warto stosować tę samą metodę również w zakresie podnoszenia izolacyjności wnętrz mieszkalnych.