
Wyciszanie pokoju – kilka praktycznych porad
Istnieje wiele powodów, dla których warto popracować nieco na jak najlepszym wyciszeniem swojego pokoju. Jeśli chcemy w takim miejscu ustawić kino domowe czy lepszy sprzęt audio i cieszyć się wysoką jakością dźwięku, to zdecydowanie powinniśmy poświęcić na to trochę czasu. Dzięki temu możemy wyeliminować zarówno hałasy dobiegające z zewnątrz, jak i wszystkie czynniki we wnętrzu, które przeszkadzają nam w pełnym wykorzystywaniu możliwości naszego sprzętu.
Wydaje się, że wyciszanie pomieszczenia to bardzo trudne i kosztowne zadanie. Faktycznie, jeśli będziemy chcieli zrobić to faktycznie profesjonalnie, to koszt może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na szczęście jednak istnieje wiele znacznie tańszych alternatyw, które również zapewnią nam dobre efekty.
Akustyka – co warto wiedzieć?
Istnieje szereg czynników, które w wielkim stopniu wpływają na akustykę danego wnętrza. Sam kształt takiego pomieszczenia odgrywa tu istotną rolę. Do tego dochodzi również to, jakie rzeczy się w nim znajdują i z pomocą jakich materiałów zostało ono wykończone.
Zobacz również meble dziecięce firmy dedekids.pl
Jak dobrze wiadomo, dźwięk słyszany przez nasze ucho to fala akustyczna. Odbijanie się takich fal od ścian powoduje, że wpadają one na siebie, a w efekcie powstają spore zniekształcenia w dźwięku. Celem wytłumienia pomieszczenia jest stworzenie takich warunków, w których fale są pochłaniane przez otoczenie. Zmniejszenie czasu pogłosu – czyli tego, po jak długim czasie dźwięki w pomieszczeniu całkowicie zanikają – sprawi, że cała muzyka stanie się znacznie wyraźniejsza i bardziej klarowna.
Najważniejsze inwestycje
Poszczególne rodzaje nieruchomości cierpią na własne, charakterystyczne dla siebie problemy z akustyką. W przypadku mieszkania w bloku są to oczywiście hałasy dochodzące z zewnątrz. Szczególnie w starszym budownictwie ściany działowe są dość cienkie, przez co trudno jest schować się za nimi przed niechcianymi dźwiękami. Takie rzeczy przeszkadzają nam niekiedy w codziennym życiu, gdy musimy słuchać wszystkiego, co robią nasi sąsiedzi za ścianą. W przypadku słuchania muzyki czy oglądania filmów trudno jest zatem mówić o lepszej jakości dźwięków.
Trzeba zwrócić uwagę na to, że wyciszenie a wygłuszenie to dwie różne rzeczy. Wygłuszenie pomieszczenia to ograniczenie dźwięków pochodzących z różnych wnętrz. Wyciszenie ma natomiast na celu zapewnienie falom dźwiękowym odpowiednich dróg rozchodzenia się w środku.
Tanie wyciszanie pokoju
Nie chcąc wydawać kilkudziesięciu tysięcy złotych na dobre wyciszenie pokoju, trzeba poszukać nieco tańszych i równie dobrych alternatyw. Warto zacząć od podstaw, czyli okien i drzwi. Okna mają ogromny wpływ na akustykę pomieszczenia. Najlepiej jest wybierać dźwiękoszczelne modele, które posiadają wysoki współczynnik Rw. Co prawda wymiana okien jest już pewnym wydatkiem, ale można to potraktować jako inwestycję, która znacznie zwiększy nasz komfort w życiu codziennym. Drzwi można dodatkowo uszczelnić specjalną pianką lub gumą.
Ściany można obłożyć panelami akustycznymi. Nie kosztują one wiele, a jednocześnie świetnie sprawdzają się w wytłumianiu pomieszczenia. W sklepach dostępne są też specjalne tapety.
Dobrym pomysłem jest też sufit podwieszany. Skutecznie wytłumi on hałasy dobiegające od sąsiadów z góry. Po wypełnieniu go wełną mineralną taki sufit posiada świetne właściwości izolujące.
Jeśli chodzi o sam wystrój pomieszczenia, to należy tu unikać zbyt dużych przestrzeni. Puste, minimalistyczne wnętrza wcale nie sprzyjają dobrej akustyce. Nie warto zatem żałować tu elementów wyposażenia, bowiem swego rodzaju "zagracenie" korzystnie wpłynie na akustykę pomieszczenia.